WINNERS - NOVEMBER 2019

Best Picture 

I RESIGN 

Jay Mohan

United States


Best Feature Film 

UP THE 5 

Gabriel Adams 

United States


Honorable Mention: Feature Film 

MAKE MY MARK 

Ken Webb 

United States


Best Feature Documentary 

B.B. AND THE SCHOOL BY THE RIVER 

Detlev F. Neufert

Myanmar 


Honorable Mention: Feature Documentary 

MY SYRIAN WEDDING, A NEW JOURNEY 

Laura Tangherlini 

Italy 


Best Short Film 

A.D. 2019 

Jan Groblinski 

Poland 


Honorable Mention: Short Film 

HUMMINGBIRD 

Justin Wilder Neese

United States 


Best Short Documentary 

INEARTHIA - A DECADE TO SAVE LIFE ON EARTH 

Julie Balestreri Eby 

France 


Honorable Mention: Short Documentary 

ASSEM 

Nisreen Al Alsbeihi Noman

Jordan 


Best Super Short Film 

COAST 

Özkan Bal 

Turkey 


Honorable Mention: Super Short Film 

SCARLET CIRCLE 

Ryan Cervasio 

United States 


Best Director Feature Film 

EQUIVOCAL REDEMPTION 

Daniel Widdowson 

Australia 


Honorable Mention: Director Feature Film 

WHERE IS MY HOME 

Quan Xu 

China 


Best Director Short Film 

DEEP SHOCK 

Davide Melini 

United Kingdom 


Honorable Mention: Director Short Film 

THE EIGHTY FOURTH 

Joe Bryant

United Kingdom 


Best Director Super Short Film 

MISSION: APO11O 

Daniel Jenny - Stephane Guenin 

France 


Honorable Mention: Director Super Short Film 

MY HORSE, MY PASSION 

Martina Lisec 

Austria 


Best First Time Director 

A PLACE IN BETWEEN 

Selin Bonfil

United States


Honorable Mention: First Time Director 

MILKSHAKE 

Andres San Juan 

Spain


Best Student Film 

QUIET CROSSING 

Patrik Krivanek 

United Kingdom 


Honorable Mention: Student Film 

OUT OF MIND 

Tigran Nersisian 

United States 


Best Web/Tv Series 

WHITEBOARD CHALLENGE 

Michael Kureth 

United States 


Honorable Mention: Web/Tv Series 

BON A PET EATS 

Kevin J. O'Neill 

United States 


Best Animated Film 

PUT YOUR HEART INTO IT 

Cory Kerr 

United States 


Honorable Mention: Animated Film 

TOPS OF MEMORY 

JIALIANG LIU 

Japan 


Special Mention: Stop-Motion 

STAR IN THE EAST 

Katie Garibaldi - Marc Morgan 

United States 


Best Experimental Film 

INSCRIPTIONS OF AN IMMENSE THEATRE 

Ailbhe Ni Bhriain 

Ireland 


Honorable Mention: Experimental Film 

ESCAPE 

Mehdi DAROUX 

France 


Best Music Video 

SOURDINE 

Jonathan Auger 

Canada 


Honorable Mention: Music Video


SCATTERED POEMS BY ALEX DUNN 

Greg Westhoff 

United States 


Best Inspirational Film 

YOU NEED HELP 

Barbara Elbinger 

United Kingdom 


Honorable Mention: Inspirational Film 

FOLLOW ME 

Grohmann, Dieter - Michael 

Austria 


Best Drama 

FUNERAL 

Marie Vandelannoote 

France 


Honorable Mention: Drama 

BAD MOTHER 

Marnie Baxter - Nicola Stuart-Hill

United Kingdom 


Best Comedy 

ALWAYS WITH YOU


Richard Anthony Dunford 

United Kingdom 


Honorable Mention: Comedy 

JENNA THE GREAT 

Dan Tonkin 

United Kingdom 


Best Thriller


INSURANCE CAN BE SOMETIME A DANGEROUS GAME ! 

Daniel Jenny


France 


Honorable Mention: Thriller 

THOSE BEAUTIFUL MOMENTS 

Vasily Chuprina 

Netherlands 


Best Horror 

WHO ARE YOU? 

Peta Rivero y Hornos

Argentina 


Honorable Mention: Horror 

THE TELL-TALE HEART - A MUSICABRE 

Danny Ashkenasi 

United States 


Best Action 

AFREEN 

Aashish Chanana

Canada 


Honorable Mention: Action 

AVENGEMENT 

Edward V. Turner - Edgar Jimz

United States 


Best Sci-Fi 

THE TELEIOS ACT 

Evan Matthews 

United States 


Honorable Mention: Sci-Fi


DREAMING OF THE MOON 

Michael Step


United Kingdom 


Best Fantasy 

THE ACCOMPANIST 

Frederick Keeve 

United States 


Honorable Mention: Fantasy 

DANCE OF THE PORCELAIN DEMONS 

Cat Watson

United Kingdom 


Best Actress

DEEP SHOCK 

Muireann Bird

United Kingdom 


Honorable Mention: Actress 

LEAVING TO LIVE 

Raphaëlle Agogué

France 


Best Actor 

MALA VITA 

Luca Argentero

Italy 


Honorable Mention: Actor 

THREE GRAND SOULS 

James Pravasilis

United States 


Best Cinematography


SCATTERED POEMS BY ALEX DUNN 

Mike Folden

United States 


Honorable Mention: Cinematography 

THE BOTTOM TURN 

Peter Richweisz

Indonesia 


Best Original Screenplay 

HANDOVER 

Shuvayan Mukhopadhyay 

India 


Honorable Mention: Screenplay 

KILLER FRIENDS 

Brent Crable 

United States 


Best Original Story


UNBORN SOULS

Homayoon Mobaraki


Sweden 


Honorable Mention: Original Story 

GENERICAMENTE 

Giulio Neglia

Italy 


Best Editing 

CONFESSION 

Zhenning Yang

United States 


Honorable Mention: Editing 

CANCER; THE INTEGRATIVE PERSPECTIVE 

Nathan Crane 

United States 


Best Sound Design

DEEP SHOCK 

Christian Valente

United Kingdom 


Honorable Mention: Sound Design


UNBORN SOULS

Homayoon Mobaraki


Sweden 


Best Costume Design

THE NORMANS 

Chris & Maurice Micallef

Malta 


Honorable Mention: Costume Design 

ALEA JACTA EST ! 

Laurence Magnanelli

France 


Best Production Design


SCATTERED POEMS BY ALEX DUNN 

Greg Westhoff 

United States 


Honorable Mention: Production Design 

THE NORMANS 

Chris & Maurice Micallef

Malta 


Best Makeup and Hairstyling 

(LITTLE) RED RIDING HOOD 

Florence Eloi

United States 


Honorable Mention: Makeup and Hairstyling
I

NSURANCE CAN BE SOMETIME A DANGEROUS GAME! 

Barbara Attal


France 


Best Original Song

STAR IN THE EAST 

Katie Garibaldi

United States 


Honorable Mention: Original Song 

SILENCE 

Silvio Cantoro e Alessandro Caione

Italy 


Best Original Score

DEEP SHOCK 

Giulio De Gaetano

United Kingdom 


Honorable Mention: Original Score 

I RESIGN 

Ashwin Ramachandran

United States


Best VFX


DREAMING OF THE MOON

IM Production UK


United Kingdom 


Honorable Mention: VFX 

GLO 

Max Barker 

United States 


Immagina Audience Award

GENERICAMENTE 

Giulio Neglia

Italy 


Best Feature Script

PETER

M.R. Swainston Strangwayes

United States


Honorable Mention: Feature Script

BILLY DUKE

Mike C McCarthy

United Kingdom


Best Short Script

CHLOË 'TWO FINGERS'

Lisa Marie Tedesco

United States