WINNERS - JANUARY 2020

 Best Picture 

Best Director Feature Film 

Best Cinematography (Baqar Sharashenidze)

Best Original Score (Merab Mamulashvili)

THE ENEMIES
Giorgi Gachava
Georgia


Best Short Film 

Honorable Mention: Cinematography (Daniel van Blerk)

Honorable Mention: Original Score (Sid Acharya)

Honorable Mention: Actress (Roxanne Prentice)

IT'S A BITTERSWEET LIFE
André Havéus
South Africa


Best LGBT Film

Best Actress (Sarah Bellini)

Best Actor (Teon Kelley)

Best Original Story

Honorable Mention: Inspirational Film 

TYLER 

Joel Junior
United States


Best Feature Film
LAWRENCE: AFTER ARABIA
Mark J.T. Griffin
United Kingdom 


Best Super Short Film
THE UNGRATEFUL SON: A GRIMM TALE
Nicholas Anderson
United States


Best Drama
WHEN IT RAINS

Abdullah Rajab Almalla 

Germany 


Honorable Mention: Super Short Film 

OXFORD THROUGH THE LENS 

Douglas Vernimmen - Robbie Dickson 

United Kingdom
 

Best Short Documentary
'L PRASCONDÙ (THE HIDDEN MEADOW) 

Loris Di Giovanni 

Italy
 

Best Student Film
THE FORGOTTEN ROSE
Carla Di Ilio
Italy


Honorable Mention: Original Song
DEAR DAD
Alessandro Campagna
Italy
 

Best First Time Director

Best Production Design (Ivan Solomin)
DRAFT
Olga Alikberova
Russian Federation


Honorable Mention: Feature Film
HAG OF BLACK HOWE MOOR
United Kingdom
 

Honorable Mention: Experimental Film
HUO ZHE
Kino Lee
Taiwan
 

Honorable Mention: Web/Tv Series
RIDERS - THE SERIES
Margherita Ferrari
Italy


Honorable Mention: First Time Director
FASHION ALIBI
Burt Raynal
France
 

Honorable Mention: Feature Documentary
YOU BET I DANCE! - UND OB ICH TANZE!
Lars Pape
Germany
 

Best Music Video
SILENCE TO SILENCE
Daniele Gangemi
Italy
 

Best Comedy
BIG BREAK
Dicle Ozcer
United States
 

Best Director Short Film 

Immagina Audience Award

WHERE THE WITCHES LIVE 

Adam Robinson
United Kingdom
 

Best Animated Film
MONKEY & CAT
Artie Romero
United States


Honorable Mention: Drama 

Honorable Mention: Director Short Film 

Honorable Mention: Screenplay (Mark Templin, Julian Bate-Vergette)

SAND AND STONE 

Julian Bate-Vergette 

Canada


Honorable Mention: Animated Film 

SANDRA LOVES GUNS 

Julia Tarissan - Swann Darcy

France 


Best Horror 

UNEARTH 

Max R. Zabell
United States
 

Best Feature Documentary 

Best Sound Design
JINXSIE
United Kingdom
 

Best Web/Tv Series
BLACKBETTY SEASON 1
Marco North
United States
 

Honorable Mention: Comedy 

Honorable Mention: Production Design 

Honorable Mention: Actor
CANCER
Vatsal Patel
United States
 

Honorable Mention: Student Film
THE WORLD AS SHE KNOWS IT
United States
 

Best Fantasy 

Honorable Mention: VFX (Alexandre Bilardo)
HYPER
Alexandre Bilardo - Andreia Ribeiro
Switzerland
 

Best Original Screenplay

Best Makeup and Hairstyling

(Ania Couderc, Delfina De Giorgi, Emmanuelle Olivet Pellegrin)
SOUL OF STEEL
Alexandre Bilardo
Switzerland
 

Best Inspirational Film
MAKING MEN [10']
Antoine Panier
Belgium
 

Best Sci-Fi
AFTERMATH
Gergő Elekes József Gallai
Hungary
 

Honorable Mention: Short Documentary
IN THE SAME DIRECTION: JEFF PIFHER & SOCRATES' TRIAL
Alexander Craven
United States
 

Honorable Mention: Director Feature Film 

Honorable Mention: Editing (Jana Teuchert, Matthias Behrens)
B.B. AND THE SCHOOL BY THE RIVER
Detlev F. Neufert 

Myanmar
 

Best Editing
10-DAYS ABROAD: ALBANIA
DJ Nicke
Germany
 

Best Costume Design 

Honorable Mention: Fantasy
SHE WOLF
Jesse La Flair
United States
 

Best VFX 

Honorable Mention: Sci-Fi 

Honorable Mention: Makeup and Hairstyling (Virginia De la Llave)

EXPLORERS
Borja Escribano
Spain
 

Honorable Mention: Horror
ABERRATION
Robert Forgey
United States
 

Honorable Mention: Short Documentary
FARTUN
Zeynep Gulru Kececiler
Turkey
 

Honorable Mention: Music Video
GORKEM TEKDAL - AT KAFADAN
Gorkem Tekdal
Turkey
 

Best Experimental Film
WALKSCAPE
Vasco Diogo
Portugal
 

Honorable Mention: Thriller 

Honorable Mention: Sound Design (Jordi Ramos, Jorge Braca)
LLAMADA
Muhammad Pirzada
Canada
 

Best Director Super Short Film
HIGHLAND HOME
United States
 

Honorable Mention: Director Super Short Film
THE RUBY EARRING
Yi Zhang
United States


Best Thriller
DEAD MAN'S HAND
Márcio Venturi
Czech Republic
 

Honorable Mention: Thriller
A DRIVERS TALE
Demarcus Brown
United States
 

Honorable Mention: Short Film
DOWN
Rzn Torbey
Switzerland

Honorable Mention: Original Story 

SHEEP HERO 

Ton van Zantvoort
Netherlands
 

Best Original Song
AYESHA "FUEL" 

Ayesha Pontin 

United Kingdom
 

Honorable Mention: Experimental Film
EARTHLY FEAR
Monica Goldberg
Australia
 

Honorable Mention: Costume Design (Sara Pampaloni)
TWO DESTINIES OVERWHELMED BY REVOLUTION
Yattaa - Emanuele Brusini
Italy
 

Special Mention: Romantic Film
ORANGE AND BLUE
Aniss Belkadi

France 


Best Short Script 

IL NUOVO CHE AVANZA

Diego Trovarelli

Italy


Honorable Mention: Short Script 

PALE BLUE DOT

Walter Rastelli

Italy


Honorable Mention: Feature Script 

ART APPRECIATION

Jennifer Titus - Mark Provencher

United States


Best Feature Script 

THE TRUE STORY OF PINOCCHIO

Antonis Toumanidis

Greece


Honorable Mention: Feature Script

MONARCH

Deborah Kelly

United States