WINNERS - AUGUST 2019

Best Picture

AT THE END OF THE WORLD

Fon Davis

United States


Best Feature Film

SAWAH

Adolf El Assal

Luxembourg


Honorable Mention: Feature Film

MIDNIGHT SONG

Arunjit Borah

India


Best Feature Documentary

DEFORESTATION MADE IN ITALY

Francesco De Augustinis

Italy


Honorable Mention: Feature Documentary

KHATEMEH

Hadi Zarei - Mehdi Zarei

Iran


Best Short Film

FROM THE THUNDER

Daniel Everitt-Lock

Canada


Honorable Mention: Short Film

YOUR REALITY

Top Tarasin

United Kingdom


Best Short Documentary

THE PLACE WHERE THE PEOPLE GATHER

Brooklyn Demme

United States


Honorable Mention: Short Documentary

SEARCHING FOR A BEAUTIFUL BACHELOR

Peter Evanchuck - Helene Lacelle

Canada


Best Director Feature Film

THIS WORLD WON'T BREAK

Josh David Jordan

United States


Honorable Mention: Director Feature Film

LOST ANGELAS

William Wayne

United States


Best Director Short Film

GOD'S GRACIE

Chateau Bezerra

United States


Honorable Mention: Director Short Film

MELODY

Bernard Kordieh

United Kingdom


Best Super Short Film

THE CHART

Kimberley Hellem

United States


Honorable Mention: Super Short Film

BACKBEAT 

Martin Blank

United States


Best First Time Director

THE GIFTED ONES

Chadaporn Mitinunwong

United States


Honorable Mention: First Time Director

BY NO MEANS

Aleksandr Korolko

United States


Best Young Filmmaker

HAPPY LIFE

Tracy (Yingzhuo) Yan

United States


Honorable Mention: Young Filmmaker

CAT

Madeleine White

United States


Best Student Film

THE WOMAN IN THE TRICKETT ARMS HOTEL

James Baldwin - Kieran Martin

United Kingdom


Honorable Mention: Student Film

YAZIDI

Hektor Sakaloglou

Greece


Best Inspirational Film

YESTERDAY´S MAN

Ben Welsh

Spain


Honorable Mention: Inspirational Film

THE PICTURE AT YOUR BACK

Frida Bruno

Italy


Best Experimental Film

BARBARA

Valeriy Pereverzev

Russian Federation


Honorable Mention: Experimental Film

RABIT AND CAT STEAL THE SHOW

Sharon On 

Germany


Best Animated Film

IO - INNER SELF

Israel Ayhllón - Daniel Monterrosas

Mexico


Honorable Mention: Animated Film

ADA

Dane Winn

United Kingdom


Special Mention: Stop-Motion

THE ANIMATOR

Trent Shy

United States


Best Web/Tv Series

BECOMING SINGAPORE 

Tom St John Gray 

Singapore


Honorable Mention: Web/Tv Series

THE LEGEND OF UM ELMAGAREEN

Moeez Alrammah

United States


Best Music Video

ORIGINS | BELLE MT

Mustashrik Mahbub

United Kingdom


Honorable Mention: Music Video

FEELING FOREVER

Sean Cartwright

Canada


Best Comedy

DISCO DYNAMITE

Tom Clover

United Kingdom


Honorable Mention: Comedy

NO DAYZ OFF 

Peter Calvin

United States


Best Drama

KASUMI

Candice Mechaly - Philippe Gray

France


Honorable Mention: Drama

SKYE STEELE - RISE OF NEFERTITI

Howard Perry

United Kingdom


Best Action

VICARIOUS

Dave Ardito

Germany


Honorable Mention: Action

THE CHASE

Alexander Santorineos

USA


Best Fantasy

SUR'VI

Stephen Wise

United States


Honorable Mention: Fantasy

LION

Davide Melini

Italy


Best Thriller

THE MAN WHO SOLD THE WORLD

George Rodriguez - Laura Barbato

United States


Honorable Mention: Thriller

LIVING IN ANGER

Keshav Srinivasan

United States


Best Sci-Fi

MEMORY MAN

Christopher M Armstrong

United Kingdom


Honorable Mention: Sci-Fi

THE LEGACY

Diego de la Vega

Peru


Best Horror

PETRA 

Andreas Avgousti

Cyprus


Honorable Mention: Horror

SURVIVOR GIRL

Laura Russo

United States


Best Actor

THE PICTURE AT YOUR BACK

Adriano Giannini

Italy


Honorable Mention: Actor

BLONDIE MAXWELL NEVER LOSES

Julien Ivanowich

France


Best Actress

BECOMING BETHANY RHODES

Gwen Gottlieb

United States


Honorable Mention: Actress

ROLLERCOASTER

Chiara Iezzi

Italy


Best Cinematography

FROM THE THUNDER

Daniel Everitt-Lock

Canada


Honorable Mention: Cinematography

MEMORY MAN

Stuart Middleton

United Kingdom


Best Original Screenplay

DREAMER

Huang Hsiao Hsia

Taiwan


Honorable Mention: Screenplay

SKYE STEELE - RISE OF NEFERTITI

Howard Perry

United Kingdom


Best Original Story

AT THE END OF THE WORLD

Suzy Stein - Fernando Perez

United States


Honorable Mention: Original Story

LINOLEUM

Niki Noves

France


Best Editing

LINOLEUM

Niki Noves

France


Honorable Mention: Editing

PAST CONSUMPTION

William Bright

USA


Best Original Score

AT THE END OF THE WORLD

Edwin Wendler

United States


Honorable Mention: Original Score

CAT

Noah Bloom

United States


Best Original Song

FIVE MINUTES FAST - JUST IN TIME 

Lizzy Cameron

United States


Honorable Mention: Original Song

FEELING FOREVER

PLS&TY - Run Wild

Canada


Best Sound Design

FORMATION

Sebastian Kübler

Austria


Honorable Mention: Sound Design

BURIED SEEDS

Andrei Severny - Eli Cohn

United States


Best VFX

MEMORY MAN

Jason Farrow

United Kingdom


Honorable Mention: VFX

FEELING FOREVER

Heratics

Canada


Best Feature Script

POTREBBE NON PIACERTI

Renato Cubo

Italy


Honorable Mention: Feature Script

LAJJAWATI

Sumathy Ram - Charles Leopardo

United States


Best Short Script

LIKE A SECRET

Saeed Zamanian

Iran


Honorable Mention: Short Script

THE LOST TRACK

Brandon Stark

United State